Csodálatos volt szombaton a Budapest Pride-on együtt menetelni a magyar néppel.
A szombati nap számos szempontból mutatja meg nekünk, milyen egyedülálló helyzet előtt áll az ország. Beszélhetünk rendszerteremtő tüntetésről, arról, hogy a modern magyar történelem kevés olyan eseményt ismer, amely ennyire túlmutat önmagán, és azt is megmutatta: nem az elit, hanem a nép fordult szembe a rendszerrel.
Segítsd a munkám a baloldal újrateremtéséért és a rendszerváltásban való részvételért, kérlek állíts be rendszeres támogatást!
250-500.000 ember
Pénteken félve jósoltam a barátaimnak 150 ezer résztvevőt, de nyilvánvalóan a végső létszám ezt is meghaladta. A különböző általam hallott becslések 250 ezer és 500 ezer közé teszik a résztvevők számát. Egy, a rendőrséggel jó kapcsolatban lévő ismerősöm is 500 ezer fő felé saccolta a menet létszámát.
Nagyon különböző emberek voltak. Találkoztam debreceniekkel, székesfehérváriakkal, pécsiekkel, és olyanokkal is, akik kisebb településekről jöttek. Voltak devizahitelesek és végrehajtásban érintettek is szép számmal a beszélgetéseim alapján. Építőipari munkástól az egyetemi tanárig, gimnazistától a nyugdíjasig.
Mit értek rendszerteremtő alatt?
Egy ilyen tömegre pedig mondhatjuk: rendszerteremtő tömeg. Amikor feltételezhetően minden szavazópolgárnak van egy ismerőse, aki részt vett a felvonuláson, az meghaladja az egyszerű tüntetés szintjét.
Ezt érzik a Fideszben is, hiszen azzal az állítással próbálkozik a kormánypárt, hogy itt valami mesterterv volt, és minden úgy alakult, ahogy akarták. Ez az állítás pedig nemcsak a valósággal van feszült viszonyban, hanem a korábbi tiltással, fenyegetéssel és azzal a céllal is, hogy "a gyerekeket kell megvédeni". Akkor a mesterterv része volt a gyerekek beáldozása?
A Fidesz most egy meccset akar megnyerni: azt, hogy kinél van az erő. Azt állítják, nem számít, hányan voltak az utcán, mert szerintük a többség még náluk van. A Nézőpont Intézettől a Pride napján kijövő – ebben az évben már a második – kutatás is ezt az érzést próbálja fenntartani a Fidesz szavazóiban. De ez a törekvés erősen lebuktatja, hogy mitől félnek ma a Fideszben.
A fordulópont
Lehet hogy szombaton már azt láttuk, amiről Tölgyessy Péter fél éve beszél: hogy eljöhet az a pont, amikor az emberek fejben lezárják az Orbán-rendszert. Amikor úgy érzik, hogy ez a korszak véget ér, és elkezdik magukban elkönyvelni a rendszerváltást. Megérezték, hogy megfordult a politikai hangulat, és az Orbán Viktor által teremtett pillanat most a saját rendszerének gyengülését jelezheti. Megérezték, hogy vége van a rendszernek, és a részesei akartak lenni.
Ez a Pride felvonulás ugyanis sokkal többről szólt, mint önmagáról, miközben mégis megőrize azt, amiért eredetileg létrejött. A szabadságról szólt, a megélhetés nehézségéről szólt, arról szólt, hogy az embereknek elegük van. Ezt üzentük meg szombaton. Egyszerűen azt, hogy vége van. Ezért nevezem ezt az eseményt rendszerteremtőnek.
Ezt a tömeget három ember teremtette:
Karácsony Gergely és a kitartása,
Magyar „Kalapács” Péter, aki lehetőséget ad az embereknek, hogy esélyük legyen a rendszer leváltására,
és Orbán Viktor, aki szívós munkával, betiltással, gúnyolódással, propagandával kijelölte ezt az eseményt mint olyat, amely a rendszere elleni düh terepe lehet.
1957, 2012, 2026
Erről beszéltem a Pride előtt is: hogy ezt az eseményt Orbán Viktor a rendszere szimbólumává emelte. Így pedig a politikai öröksége, és a rendszere leváltásának fontos pillanata lehet – amennyiben ez bekövetkezik tavasszal – a szabadság, a szerelem és a szolidaritás eseménye: a Budapest Pride.
A modern magyar történelemben ritkán fordul elő, hogy egy esemény túlmutat önmagán, és egy egész politikai rendszer legitimitása válik tétjévé.
Ilyen volt például:
1957. május elseje,
Nagy Imre újratemetése,
az első Békemenet,
és a mostani Pride.
Az első kettő szó szerint rendszerteremtő esemény volt, az utolsónál pedig jövőre bizonyosodik be, hogy valóban fakad-e új rendszer az összegyűlt tömegből. Szerintem be fog.
De az előző kettő és a mostani esemény között pont ez a különbség, hogy azokat maga a rendszer szervezte saját legitimációjára, míg ez a mostani a rendszerrel szembeni legitimációként jött létre – méghozzá úgy, hogy a tiltás miatt kimondta ez a tömeg: a rendszer tiltó törvénye érvénytelen. Ez pedig magát a rendszer legitimitását kérdőjelezi meg.
A Pride mint a történelem része
A rendszerteremtő megmozdulás arra is utal, hogy ez a tömeg teremtő erejű is. Ahogy a Pride előtt nyilatkoztam: ha jövőre le lesz váltva az Orbán-rendszer, a szombati nap után a következő rendszer része lesz a Pride elfogadása és a melegjogok elfogadása.
Biztos vagyok benne, hogy már most – három nappal később – óriási számban nőtt azok száma, akik szerint semmi gond nincs a Pride megrendezésével. Egyszerűen egy ekkora megmozdulásnak ekkora teremtő ereje van.
A mostani helyzetben ez az izgalmas: ha nincs a Tisza és az emberek felszabadulás-érzése, ha nem lennénk a rendszer lehetséges bedőlésének szélén, nem lett volna ott ennyi ember szombaton. De függetlenül attól, hogy Magyar Péter nem jött és nem mozgósított, az Orbán-rendszer leváltását akaró tömeg ott volt szombat délután.
Mert ez egy antiorbánista tömeg, amit maga Orbán Viktor hívott életre.
Ugyanis egyszerre igaz: Magyar Péter nélkül ez a tömeg nem létezne, és az Orbán-rendszer leváltása elképzelhetetlen ma nélküle, de az is, hogy az az erő, amit ő tud használni, az az antiorbánista népfelkelés, ami ma Magyarországon van, nélküle is képes lehet teremteni.
Mi írhatjuk tele az üres lapot
Ez pedig azt igazolja továbbra is, amit a visszalépésem után mondtam:
Nem ódzkodni kell az Orbán-rendszer leváltásától baloldaliként, liberálisként vagy zöldként, hanem a részesének lenni. Mert Magyar Péteren kívül is van tér – vagy vele együtt is van tér – tartalommal feltölteni, hogy mit jelent az Orbán-rendszer leváltása.
Ezt a teret pedig finnyáskodásból, örök kritikai attitűdből szabadon hagyni a valódi elárulása a baloldali értékeknek.
Ezért a cél az, hogy baloldali értékek és a baloldali emberek is részesei legyenek az Orbán-rendszer leváltásának történetének.
Az Orbán-rendszer leváltásának lapjain még bőven van hely, és valaki meg fogja tölteni ezt a lapot. Ahogy épp most Karácsony Gergely és Orbán Viktor együtt felírták rá a Budapest Pride-ot.
Miért lenne ez más, mint eddig?
A jövő évi győzelem történelmi távlatban is valami újat mutathat a magyar népnek: Egyetlen kifejezetten magyar autoriter rendszer sem volt eddig, amit a magyar nép saját akaratából tudott volna megdönteni, és nem külső segítség vagy a világtörténelem nagy változása hozta volna ezt el.
Jövőre viszont úgy van erre esély, hogy a döntő szót a magyar nép mondhatja ki.
Ha a magyar nép valóban képes lenne rendszert váltani, az alapjaiban formálná át az önképünket és a politikához való viszonyunkat. Ez lenne az igazi felszabadulás élmény.
Ez többet jelentene hosszú távon, mint szimplán az Orbán-rendszer leváltása: Az öntudat és az önrendelkezés megszerzése lenne a magyar népnek.